Nedávno mě kontaktoval zhrzený odchovanec jednoho fotbalového klubu:                                                                                          „Chci hrát ligu, je mi 19, potřebuju pomoct s psychikou“.

Tak jo. Využívám diagnostický nástroj společnosti SPORTMIND, který mi pomůže rychle získat základní charakteristiku vnitřního světa hráče. Vím díky tomu, v čem je silný a kde to hapruje. Co mu nahání strach a které věci mu překáží na jeho cestě.

Diagnostický nástroj odpovídá na otázku, proč není úspěšný nebo proč se nezlepšuje. Vede ke korekčním krokům. Vyplnění diagnostiky je otázka 15-20 minut.

Výsledek máme do 20 minut a můžeme s ním pracovat. Úžasné! Přesně podle zadání:

Potřebuju pomoct s psychikou.

A co se stalo dál?

Představ si, že potřebuješ “urgentně“ zamakat na své psychice. Ale úkol, který od kouče dostaneš, splníš až za 14 dní. A když se dozvíš, že bys na sobě musel makat – tedy že „to“ kouč nevyřeší “za tebe“ – ztratíš o spolupráci zájem.

Žádný smyšlený příběh, jen čím dál více se opakující situace. Mladý kluk chce úspěch: ideálně hned, za pár korun a v instantní podobě. Chce hrát ligu, pak zahraniční soutěž a u toho pobírat slušné peníze. Ale balón má schovaný hluboko dole v koši, kde nahoře leží mobil, pak kalhotky jeho slečny a taky maminčin s láskou upečený koláček (neboli posluhující servis za zadkem)…

Je potřeba pochopit, že:

  • Psycholog či kouč nemůže změnit tvoje “psychické prožívání“ výkonu bez tebe a za tebe.
  • Mentální příprava na výkon má ve sportu své místo a vyžaduje pravidelný trénink.
  • Psychika pomáhá využívat kondiční úroveň, taktickou vyspělost i kvalitu osobních dovedností a vše propojuje v jeden celek.

Je to jen 15 minut denně, co někdy dělí šampióny od průměru.

15 minut práce s vlastní psychikou.

Vytrvale, znovu a znovu, opakovaně a bez přestání.

Bohužel, u nás na Moravě se „instantní úspěch“ prozatím neprodává. Musíme si úspěch odmakat.

A jak je to u vás?

 

michal kosmál & brankohraní 2021 / koučování / poradenství / diagnostika / mentální příprava / duševní zdraví