…když roste tráva, ty ji chvíli pozoruješ, dá se pouhým okem rozpoznat, o kolik porostla? Nedá. A přesto roste…

Stejné je to také s tvými dovednostmi. V kontinuu času, každý den na tréninku…často máš pocit, jako by se vůbec nic nedělo. Chceš se něco nového naučit a ono ne a ne se to objevit. Už jsi tomu věnoval tolik času a stále to není takové, jaké by sis přál. Možná ani nikdy nebude. To ale neznamená, že se to nevyvíjí, nezlepšuje, neroste. Je tady něco, co funguje spolehlivě. Stejně, jako když určitě roste tráva, i když to nevidíš.

Říká se tomu „každodenní nepozorovatelný růst“. Ne, ne, věř mi! To není žádný blábol ani můj výmysl.

Kdykoli něčemu věnuješ opakovaně soustředěnou pozornost, vkládáš do toho svou energii. Investuješ. Vytváříš prostor pro zlepšení. Z fyziky víš, že energie nemůže zmizet. Může se jen změnit. Na co se mění tato opakovaně soustředěná energie? No na tvůj růst. Každodenní, nepozorovatelný, ale stále probíhající.

Jestli to vše zní trochu složitě a fyzika není tvůj obor, pojďme to shrnout jednoduchými slovy. Pokud se rozhodneš naučit se něco nového, bude to od tebe vyžadovat opakovanou investici soustředěné pozornosti. Pokud to budeš dělat dlouho, s plným zaujetím a dostatečnou mírou trpělivosti, může nastat jen jedna změna: opravdu se to zlepší. I když si nebudeš všímat drobných změn, ony jistě probíhají a tvůj výkon se mění. Důvěřuj tomuto procesu a ponoř se do činnosti. Pomoci ti může „jasně krystalicky čistá představa“, kterou nosíš ve své hlavě a denně ji pro sebe aktivuješ. Míříš ke svému cíli. Nepozorovatelně, za to každý den.

K některým metám zkratky prostě neexistují.

Pokud si s tím nevíš rady, domluv si konzultaci. Pobavíme se o tom, nastavíme konkrétní cíl, zmobilizuješ svou soustředěnou mysl a pustíš se do práce. Výsledek bude odrazem tvé trpělivé koncentrace na cíl. O ostatní se postará proces: každodenní nepozorovatelný růst.

 

michal kosmál & brankohraní 2020