Kdo nechápe, že výkon gólmana je přímo spojený s psychickou složkou sportovního výkonu, tomu už nic dalšího asi nevysvětlíme.

Ano: výkon gólmana stojí nebo padá s jeho psychickou schopností zvládat tlak soutěžního utkání. Konec! Šmitec! Šlus!

Můžeš umět co chceš. V tréninku chytíš jistě všechno. Tvá technika je úplně v topu a vymazlená….

…ale když o něco jde, najednou se ti třesou kolena a v rukavicích pociťuješ nejistotu?!

Možná mě máš za blázna, který prodává své zboží. Možná to tak je, možná to tak není…

Stál jsem tam. Stál jsem v bráně snad tisíckrát a pokaždé jsem pociťoval určitou míru tlaku. To, jak jsem se s ní dokázal srovnat, definovalo kvalitu mého výkonu. Uměl jsem chytat, ale někdy (bohužel) jsem to neuměl předvést ve chvíli, kdy to bylo pořeba.

Proč sem vůbec tahat můj osobní příběh? Vždyť to přece sám dobře znáš: letí na tebe míč a ty se třeseš, abys to nezkazil. Nebo: právě padl gól, trošku cítíš vinu a najednou jsi více nervózní a nejde ti to. Nebo: před chvilkou na tebe pokřikoval trenér a tebe to rozhodilo. Cítíš se nesvůj a pocity náhle ovládají tvůj výkon. Ztrácíš nad výkonem vládu a kontrolu…

Všichni gólmani to znají.

Každý má svůj vnitřní svět, který nelze vypnout!

Úplně každý sportovec potřebuje výkonu rozumět, naučit se sám sebe chápat a mentálně se ovládat. Jinak je výkon ohrožen, někdy také ztracen…

Mentální příprava (ať s tím souhlasíš či nikoli), sehrává v kariéře gólmana klíčovou roli. Každý, kdo na sobě maká fyzicky, potřebuje ještě jednu složku, která ho dovede k opakovanému výkonu: psychickou odolnost a adaptabilitu.

Konec debaty. Kolik gólmanů už se vysmívalo mým myšlenkám! Kolik gólmanů už opakovaně selhalo, protože jejich psychika nebyla dostatečně odolná!

Štěstí přeje připraveným. Abys byl připravený, praktikuj mentální přípravu. Najdi si člověka (kouče, psychologa), který ti s tím pomůže a nečekej na zázrak. Neodkládej to a makej. Posiluj svoji psychickou odolnost! Sportovní kariéra je příliš krátká na to, abys čekal a odkládal to!

Taky by ses nemusel dočkat…

PS: Jestli dosud nemáš žádnou zkušenost s mentální přípravou či koučováním, domluv si kontaktní konzultaci ZDARMA!  Zeptej se na vše, co tě ohledně psychické přípravy zajímá a sám se rozhodni, jestli ke svému výkonu potřebuješ také stabilní psychiku!

 

michal kosmál & brankohraní 2022 / koučování / poradenství / diagnostika / mentální příprava / duševní zdraví