„Je to fakt k vzteku. Makám jako blázen, pumpuju do toho, jedu bomby a pak mě vytočí kdejaká maličkost, banalita, drobná kritika spoluhráče nebo ironická poznámka trenéra. Mám někdy dojem, že SABOTUJU sám sebe a celý svůj výkon“.

Co na to říct, než jen – ano, je to tak. Sabotuješ svůj výkon. Jak to vím? Ááále, to víš. Taky jsem dělal sport a dobře si pamatuji, jak jsem dokázal – přes veškeré fyzické úsilí – PODRÁŽET sám sebe.

Jenže tahle SEBESABOTÁŽ nemá s kondiční a dovednostní stránkou nic společného. Je navázána na tvé psychické prožívání a emoční reakce, které zaplavují tělo pocity nedostatečnosti a spouštějí koloběh pohrdavých myšlenek o sobě.

Obavy z budoucnosti, úzkost, strašíček z chyby, negativní sebe-ponižující myšlenky a silný tlak celého tvého okolí. Znáš to?

Chtěl bych ti jen popřát, abys to zvládl a rozhodl se ukončit tohle osobní martyrium. Svůj psychický svět sis nevybral, ale můžeš ho pochopit a naučit se s ním pracovat. Kořeny této sebe-sabotáže hledej v rodinné výchově a potom taky v často nevhodně nastaveném sportovním prostředí, které v tobě vypěstovalo strach z chyby a neúspěchu. Teď už asi lépe chápeš, proč se nebudeš pokoušet o kreativitu a zdravé riziko, když je v tobě neustálé napětí a strach. Tvůj neúspěch jen přivolá další myšlenky na opětovný nezdar a selhání. A všechno potvrdí “pocity“, které budou mít do pohody daleko.

Dost odvrácená strana oproti minulému dílu, viď? Klid mysli vypadá jinak…

Takže si vyber: ZMĚNA nebo SEBESABOTÁŽ???!!!

 

PS: Už jsi vyzkoušel spolupráci s koučem či mentálním trenérem?

 

michal kosmál & brankohraní 2021