Říkali ti, že jsi šikovný. Prý máš talent. Bylo pár zápasů, možná úspěchů, které naznačovaly, že bys to mohl dotáhnout vysoko. Trenéři říkali, že z tebe “něco bude“. Táta tě přesvědčoval, abys makal. Kámoši tě plácali po ramenou…

Tak nějak to všechno bylo.

Tak nějak to z venku přicházelo.

Ale uvnitř nic nehořelo…

Vnější motivace, všechna ta povzbuzení a řečičky jsou fajn. Je to příjemné. Jenže tohle vnější palivo pro tvůj motor je jen omezený zdroj. A co je omezené, jednoho dne dojde.

V přímé konfrontaci se skutečností jsou věci najednou jinak. Realita je přísná a spravedlivá. Ukazuje krystalický pohled do zrcadla. Platí jen “ukázaná“. Ti, kteří dříve nebyli vidět, ale uvnitř hořeli touhou, tě najednou předbíhají. Jsou lepší. Naučili se rozvíjet své předpoklady. Nedbali talentu a řečí, ale živili touhu a dřeli. Práce se stala jejich zvykem a každodenní mantrou.

Tvůj motor slábne. Nemá palivo. Ti, kteří ho sytili, odvracejí se zády. Zklamal jsi jejich očekávání, zůstáváš sám. Uvnitř to nehoří a výsledky se nedostavují…

Řešení? Zastav se a prozkoumej své postoje a pocity. Zjisti, jaký je nyní tvůj vztah ke sportu. Jak moc to chceš dělat takto? Uspokojuje tě to? Stačí ti to? Pokud ano, ok. Vše je v pořádku. Být průměrný není špatný výsledek, viď? Ale co když je tam “uvnitř“ víc? Co s tím uděláš?

Nabízím ti konkrétní tip: Odhalím ti tvůj “vnitřní svět“. Mentální analýza sportovce ti přesně ukáže, jak na tom jsi. Ne dobře, ne špatně – jen objektivní zrcadlo současného stavu. Chladná a neutrální charakteristika bez výčitek. Výchozí bod. Nová startovní čára?

Ano: pro toho, kdo chce!

Není VNITŘNÍ ZÁŽEH – není vítězství ani úspěch.

Drž se!

 

michal kosmál & brankohraní 2021