To se snadno řekne! Netlač na pilu. Ale jak se to dělá?

Na úvod si řekněme, že dobrý, kvalitní a přirozeně plynulý výkon nemůžeme vytlačit silou. Ani trenér ho z nás nevymačká, pokud výkonu a sami sobě moc nerozumíme.

Lidská psychika není automat na tyčinky Snickers: tam hodíš dvacku a vypadne to samo ven…

JAK TO ALE UDĚLAT, ABY „VYPADL“ SPORTOVNÍ VÝKON?

Je potřeba naučit se s ním pracovat.

Doslova “naučit se podávat výkon“.

Je to druh “psychické dovednosti“. Netlačit na pilu znamená “nechat něco ve výkonu jen tak být“. Uvolnit se. Relaxovat. “Povolit“. Podvolit se výkonu. Ponořit se do výkonu. Nechat, aby se to stalo…

Je to o učení a pochopení. Znalost sebe sama je funkční klíč. Kdo jiný by mohl vědět, Co nebo Kdo na tvůj výkon “tlačí“? Jak by mohl někdo jiný vědět, jak se cítíš, co prožíváš, v jakém vnitřním rozpoložení a stavu se nacházíš?

Řešení existuje. Tyto skutečnosti je potřeba popsat a definovat. Přestat se před nimi schovávat a raději je uznat a pochopit. To je denní chleba sportovních psychologů nebo mentálních koučů. Jejich práce ti pomáhá “pochopit svůj prožitek“ a naučit se postupně odkládat závaží, která tě ve výkonu brzdí. Myslím, že tuto větu jsem použil již mnohokrát. Přesto má svoji platnost a stále je tak málo sportovců, kteří umějí svůj výkon přímo ovlivnit.

Ovlivnit výkon = Podat výkon tehdy, když je to potřeba…

Osobní rozvoj sportovců je zvláštní téma. Všichni kolem tak nějak “tuší“, že zapracovat na psychice by se mohlo hodit. Zároveň až 85% (!!!!!!!) sportovců řešení svých psychických omezení odkládá na neurčito nebo odsouvá na okraj svého zájmu. Ještě si koupím energetické tyčinky, ještě si zajdu na masáž a…a …a na řešení psychických bloků už nemám peníze…  Přitom jde o tvoji kariéru!!!

Někdy jsou brzdou samotní trenéři, kteří tvrdí, že sport je o hlavě, ale zároveň si nepřejí, aby s “jejich hráčem“ někdo pracoval.

Resumé: Zvolnit, netlačit na pilu, najít si svůj rytmus a tempo, vnitřní soulad, osobní pohodu…to vše jsou “psychické dovednosti“.

Ty získáš jen tak, že se o sebe a o svůj výkon naučíš starat sám…

PS: Pokud je ti méně než 19 let, využij nabídku k opakovanému čerpání zvýhodněné ceny nižší až o 30% !!!

 

michal kosmál & brankohraní 2022 / koučování / poradenství / diagnostika / mentální příprava / duševní zdraví